Kierunki geograficzne. Północ.

Nauka kierunków geograficznych jest bardzo ważną sprawą dla dziecka. Nauczenie się która strona to prawa ,a która lewa jest wielkim wyzwaniem dla dziecka poniżej 5 roku życia.Nauczenie się co znajduje się powyżej ,a co poniżej też jest równie ważną sprawą. Poznanie przez dziecko gdzie znajduje się północ pozwoli wprowadzić je w poznanie gdzie znajduje się jego miejsce na Ziemi. Poznanie pozostałych kierunków :południe ,wschód zachód pomoże uzupełnić tą wiedzę.

Do prezentacji musimy przygotować etykietę Północy ze strzałką , karta do pobrania tu

Drukujemy etykietę , wycinamy, laminujemy.

Materiał potrzebny :

Taca zawierająca:

  • kompas
  • etykieta z napisem „Gdzie jest północ ?”
  • etykietę PÓŁNOC  ze strzałką
  • mata lub dywan

Etykietę z pytaniem umieść po lewej stronie na tacy.

DSCN9998

Prezentacja :

Weź tacę i usiądź z dzieckiem na podłodze. Powiedz ,że zrobicie dziś coś szczególnego ,połóż tace obok siebie. Rozwiń matę. Powiedz coś dziecku o kompasie np. „Kompas jest bardzo pomocnym narzędziem. Narzędzia pomagają nam robić różne rzeczy. Kompas pomaga nam znaleźć drogę. Kompas posiada igłę ,która zawsze wskazuje północ.

Weź etykietę z pytaniem z tacy u umieść ją bezpośrednio przed sobą. Przeczytaj pytanie z etykiety i odłóż na dywanik po lewej stronie. Następnie weź kompas i powiedz : „To jest kompas”.Połóż go obok etykiety z pytaniem.

Teraz wyjmij etykietę PÓŁNOC i powiedz : „Tu jest napisane słowo :północ ” Umieść etykietę na prawo od kompasu.

Podnieś kompas i powiedz: „Mój kompas posiada igłę, która wskazuje na północ. Muszę trzymać kompas bardzo płasko ,jeśli to zrobię wskaże mi północ.” Pokaż dokładnie jak dziecko ma trzymać kompas i dodać : ” Igła mojego kompasu wskazuje teraz na północ.”

Teraz zaproś dziecko aby ono odnalazło za pomocą kompasu północ.

Gdy dziecko odnajdzie północ,weź od niego kompas i powiedz: „Chodź staniemy na środku naszego pokoju i zobaczymy przy której ścianie jest północ.” Weź tacę z etykietami i kompasem i usiądźcie na środku pokoju. Weź kompas i odnajdź ,która ściana jest ścianą północną. Połóż kompas przed dzieckiem i powiedz : ” Igła naszego kompasu wskazuje na tą ścianę. To jest nasza północna ściana,na tej ścianie znajduje się północ.”

Weź etykietę ze strzałką i umieść ją pod kompasem i powiedz : „Na naszej etykiecie północy jest strzałka , umieścimy więc nasza etykietę strzałką w kierunku naszej północnej ściany. ” Dodaj : ” Igła na naszym kompasie wskazuje północ w naszym pokoju. To jest nasza północna ściana. Nasza etykieta ze strzałką i nazwą PÓŁNOC skierowana jest na północ.

Zbierz wszystkie przedmioty z powrotem na tacę ,odłóż na półkę i powiedz dziecku ,ze  w każdej chwili może popracować z tacą.

Możesz wykonać więcej niż jedna etykietę ze strzałką, dziecko wówczas może  chodzić i szukać północy we wszystkich pomieszczeniach.

Ciekawostka po tej prezentacji dla dziecka będzie ,że nie ma znaczenia gdzie stoi w pokoju , podczas korzystania z kompasu zawsze może znaleźć północ. Kontrolą w tym zadaniu jest kompas.Jeśli masz małe dziecko możesz dla niego zrobić dodatkowe etykiety i umieścić je na ścianach. Dziecko będzie wstanie dopasować etykiety. Wiek 3 lata i więcej.

 

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s