Historia w roślinach-Uprawa nasion

Każda roślina ma swoją historię.Od dziś zaczniemy zapisywać historie naszych roślinek. Potrzebujemy stół  wyłożony gazetami lub folią oraz podstawowe przedmioty:

 • ziemia do kwiatów
 • wybrane 2-3 rodzaje nasion
 • małe doniczki lub zwykłe papierowe kubki (trzeba zrobić dziurki w dnie) lub inny pojemnik w którym posiejemy nasiona
 • mała ,ogrodnicza łopatka
 • butelka z rozpylaczem zawierająca wodę
 • para rękawiczek ogrodniczych,opcjonalnie fartuch
 • małe naklejki (naklejki do kalendarza)
 • kalendarz

linki stron do kalendarzy które my wybraliśmy:     http://www.bajkidoczytania.pl/kalendarz-do-druku-styczen-      2016,  http://www.whatamess.pl/ ,   http://www.jestrudo.pl/kalendarz-2016-do-druku/ ,  http://pagination.com/calendars/kalendarz-indesign-polska-polish/

 

Pozostałe przedmioty , które mogą się przydać do rozwinięcia pracy : taśma malarska do naklejenia na doniczki i podpisania nazw roślin, coś do pisania, nożyczki, pojemniczki do wysypania nasion z opakowań. U nas też przydała się lupa i cała masa róóóżnych doniczek :).

 

Zaproś dziecko do stołu i powiedz ,że zrobicie dziś  coś szczególnego: „Będziemy dziś siać nasionka”. Przypomnij dziecku ,że : „Historia jest badaniem ludzi, miejsc ,rzeczy w naszym świecie i zapisywaniem ich. Od dziś będziemy zapisywać czas jaki potrzebuje nasionko aby zacząć rosnąć.”

Ubierz rękawice ogrodnicze i powiedz ,że te rękawice pozwolą zachować czyste ręce (ubierz dziecko tak aby nie bało się ubrudzić ) . Pokaż dzieciom ziemie i powiedz: ” To jest ziemia doniczkowa. To jest specjalna gleba używana ,aby pomóc roślinom rosnąć.” Zachęć dziecko aby obejrzało ziemie.

Weź doniczkę /kubek i powiedz,  że masz zamiar posiać te nasiona (wskaż na nie) w tej doniczce. Weź łopatkę ,nabierz  ziemię i wsyp do doniczki ,gdy napełnisz doniczkę ziemią powiedz ,że teraz posiejesz w niej nasionko. Jeśli masz małe nasionka posyp nimi ziemię i przysyp je cienka warstwą gleby ,gdy wasze nasiona są większe i można je siać pojedynczo ,wciśnij je delikatnie w ziemie w doniczce i powiedz „Byłam bardzo ostożna/ny wsuwając ziarenko w głąb gleby i wsunęłam/łem je niezbyt głęboko” .

Weź butelkę z rozpylaczem i rozpyl wodę aby zwilżyć glebę. Powiedz : „Podlałam dziś moje nasionko” .

Zdejmij rękawiczki i poproś by dziecko poszło za tobą zanieść doniczki tam gdzie będzie dużo światła np. na parapet okna.

 

Teraz powiedz : „Historia jest nauką , która bada jacy ludzie ,jakie miejsca i rzeczy zostały zapisane na naszej ziemi. Dziś zasialiśmy ziarenka i będziemy zapisywać ile potrzeba dni na to ,aby z nasionka rozwinęła się roślinka.”

34

Weź kalendarz i przyklei naklejkę na dziesiejszą datę. Powiedz: „Każdego dnia będziemy podlewać nasze ziarenka i zapisywać dzień za pomocą naklejki na kalendarzu. Po tym czasie jak nasze nasionko się rozwinie ,policzymy ile dni trwał jego wzrost. Historia jest nauką , która bada jacy ludzie ,jakie miejsca i rzeczy zostały zapisane na naszej ziemi.”

 

Możemy pokusić się o rozszerzenie naszych działań ,zwłaszcza w przypadku starszych dzieci : więcej różnych nasion,każde dziecko sieje te nasionka które sobie wybierze, możemy dodać rośliny cebulowe, możemy podpisywać swoje doniczki (moje dzieci wybrały z kwiatów :bratki ,astry , colezja pierzasta, mieczyki oraz z roślin jadalnych: pomidory koktajlowe, seler, rzeżucha, kalarepka,groch ,fasola,rzodkiewka, kapusta biała, kapusta czerwona, kminek)

Młodszy syn był bardzo zainteresowany oglądaniem nasion i cebulek w powiększeniu.

Jeśli pogoda dopisze warto zrobić taką lekcję na zewnątrz ,połączyć tą lekcje z lekcja botaniki. My mamy duży ogródek warzywny do zasiania co roku plus ogródek kwiatowy więc będzie sporo prac wiosennych.

A teraz przed nami najbardziej ekscytujący okres,będziemy się nim dzielić jak coś zacznie się dziać :).

 

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Historia w roślinach-Uprawa nasion

 1. Bardzo ciekawe, tylko napisz co za rośliny oni wybrali;) I jeśli masz ochotę dzielić się doświadczeniami ogrodniczymi chłopców to zapraszam do dołączenia do grupy Młody Ogrodnik na fb 🙂

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s