Gra w dziewięć

 

Witam wszystkich ,którzy nas odwiedzają pierwszy raz i tych powracających. Dziękuje za zainteresowanie.

Jest moja nową stronę na której znajdziecie miedzy innymi dalsze prezentacje lekcji , informacje na temat pedagogiki i metody Montessori . Rozwijamy się dalej i zapraszamy na nową stronę http://edukacjadomowamontessori.pl/

Gra ma na celu ukazanie,jak w dziesiątkowym systemie liczenia powstają jednostki wyższego  rzędu. Do gry potrzebujemy tacę ,na której znajduje się

-9 pojedynczych koralików (9 jednostek)

-9 dziesiątek

-9 setek

-1 tysiąc

Tu jest informacja jak zrobić samemu taką pomoc

Potrzebujemy mały pojemnik (niekoniecznie) oraz matę (prezentacje możemy zrobić na małym dywaniku jeśli nie mamy maty) Tu instrukcja jak uszyć małą matę matematyczna do gry w dziewięć.

Zaproś dziecko i razem z tacą z materiałem przejdźcie do stolika. Rozłóż matę tak ,aby jedności znajdowały się po prawej stronie.

Rozpocznij układanie złotego materiału wzdłuż prawego brzegu maty,układając koraliki od góry. Kładź perły i licz kolejno 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9.

DSCN9901

Gdy dojdziesz do dziewięciu powiedz: „Jeśli dodamy jeszcze jedną perłę- jedną jedność, będziemy mieli dziesięć jednostek, dziesięć jednostek to tyle samo co 1 dziesiątka. ” Weź dziesiątkę z tacy , pokaz dziecku i odłóż jedności do małego pojemnika.

DSCN9905

Następnie przejdź do liczenia dziesiątek: jedna dziesiątka ,dwie dziesiątki,trzy dziesiątki itd. ,gdy dojdziesz do dziewiątej dziesiątki powiedz : „Gdy dodamy jeszcze jedną dziesiątkę będzie tyle samo co jedna setka.

DSCN9906

DSCN9909

Weź jedną setkę i odłóż dziesiątki. Przeliczaj setki ,kładź je jedna na drugiej ,gdy dojdziesz do dziewiątej setki ,powiedz: „Jeśli dołożę jeszcze jedną setkę to będziemy mieli tysiąc.

DSCN9910

Weź kostkę tysiąc. Odłóż setki.

DSCN9912  DSCN9915

Dziecko potrzebuje powtórzyć ćwiczenie kilkakrotnie.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s