Mamo, czy ślimak ma mózg ?

Witam wszystkich którzy nas odwiedzają pierwszy raz i tych powracających. Dziękuje za zainteresowanie

Jest nowa strona na której znajdziecie miedzy innymi dalsze prezentacje lekcji , informacje na temat pedagogiki i metody Montessori . Rozwijamy się dalej i zapraszamy na nową stronę http://edukacjadomowamontessori.pl/.

I od tego pytania zaczęła się „lekcja” o ślimakach. Pózniej padły pytania ze strony starszego-czy ślimak to płaz ,młodszy na to -nie, to robak 🙂 ? Jak oddycha , gdzie wychodzi kupa ślimakowi , czy słyszy dzwięki, jak sie porozumiewa ? No i mama musiała sie przygotować i poznać życie slimaków :).

Ślimaki inaczej nazywane brzuchonogami , przemieszczaja sie za pomoca brzucha i nogi jednoczesnie ,stąd pewnie nazwa brzuchonogi. Opanowały cały świat , żyja w wodzie i na lądzie , jedyne czego jeszcze nie robia to nie lataja . Ślimak nie cieszy się wielką sympatią (no może tylko dzieci) jest szkodnikiem głównie upraw rolników i ogrodników. Rok temu dzieci przekonały sie o tym , gdy babci działkę opanował pomrów wielki , obślizły „typ” bez muszli. Babcia znalazła na nie ciekawy sposób-stawiała im piwo w pojemnikach ,okazały sie smakoszami tego specyfiku :).

Ślimaki to mięczaki, tak jak małże czy głowonogi ( i tu zaczął się drugi temat ,ale o tym kiedy indziej). Gdzie ślimaki występują? Może będzie łatwiej jak napisze gdzie ich napewno nie spotkamy- Arktyka i Antarktyda. Mamy odmiany lądowe i wodne w tym słodkowodne i morskie. Ślimaki dostosowały się do róznych warunków: pustynnych , oceanicznych, żyją w jaskinich , na skalistych wybrzeżach. Podobno w samej Polsce żyje ok. 200 gatunków.

Największe zdziwienie u dzieci było wtedy ,gdy dowiedziały się , że otwór oddechowy tego mięczaka nie znajduje się w miejscu gdzie je, ale zupełnie innym.

-Mamo ,jak to ,to którym otworem on oddycha?

SAMSUNG DIGITAL CAMERA
pomrów wielki

Otóż otwór oddechowy u ślimaka znajduje się u podstawy muszli po jego prawej stronie. Ślimaki maja albo płuca albo skrzela. No i okazało się oczywiście , że ślimak ma mózg 😉 ,który jest nazywany zwojem mózgowym.

-A co z ta kupą? Kupa ślimaka wychodzi dziurką ,która znajduje się w przedniej części w niewielkiej odległości od otworu oddechowego , pod górną krawędzią muszli, zwana wargą.

Ślimak ma głowę a na niej 2 lub 4 czułki, na jednej parze czułek znajduja się oczy. A  muszla-zwierzę rodzi sie już z nią , jest to tzw. muszla embrionalna. Powstaje z wydzieliny gruczołów płaszcza.

skamienialosci_slimaki_01a

.Ślimaki posiadają zmysł węchu, wzroku i równowagi. Nie posiadają zmysłu słuchu. Narząd węchowy znajduje się na końcach 4 czułek.

 

Ślimaki są roślinożerne, drapieżcy i glonożercy. Moga jeść także mięso z innych ślimaków i żywią się padliną. Do rozdrobnienia i zdrapywania pokarmu służy im tarka  ,duża ilośc małych ząbków .

Rozmnażaja sie wewnętrznie lub zewnętrznie, są rozdzielnopłciowe lub obojniaki.

Cykla życia slimaka: składanie jaj, rozwój zarodkowy, satdium larwy, estywacja -sen letni i /lub hibernacja, wzrost, zaloty, kopulacja i zapłodnienie.

Ślimaki mogą żyć od 2 do 5 lat.

snail-424133_1920

Największy ze ślimaków  to Achatina -afrykański , roślinożerny ślimak lądowy. Rekordzista waży 463 g, a długość jego muszli wynosi 38.6 cm.

 

Na zakonczenie lekcji o ślimakach wybraliśmy sie na ich poszukiwanie i rozpoznawanie w terenie.

DSCN9910DSCN9909

Niestety nasze poszukiwania tego dnia nie przyniosły rezultatu,temperatura prawie 30 stopni i susza nie sprzyjały wyjściu ślimaków naprzeciw nam .

DSCN9908

Zapewne wrócimy do lekcji w bardziej sprzyjajacych okolicznosciach.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s